Projektowanie ogrodów

 
 

Co jest potrzebne do tego, żeby założyć piękny i oryginalny ogród lub teren zieleni? Po pierwsze projekt. Oczywiście jego wykonaniem powinien zająć się architekt krajobrazu, czyli osoba posiadająca wiedzę, umiejętności i wrażliwość, które pozwolą na stworzenie profesjonalnego oraz wyjątkowego opracowania graficznego. Jeśli zdecydujecie się Państwo na skorzystanie z usług naszej firmy, zostaniecie zaproszeni na spotkanie ze specjalistą w tej dziedzinie.

Zanim powstanie projekt ogrodu, trzeba dobrze poznać potrzeby, oczekiwania i gust Klienta. Analizujemy też rysunki techniczne domu oraz mapy geodezyjne terenu, ale przede wszystkim chcemy go zobaczyć. Istotne jest również ustalenie funkcji, jakie ma pełnić znajdująca się wokół domu przestrzeń. Naszym głównym celem jest pomoc w realizowaniu marzeń dotyczących wyglądu ogrodu. Zdarza się jednak również tak, że Klienci proszą o przedstawienie wstępnych propozycji i możliwości, gdyż nie posiadają żadnego konkretnego pomysłu dotyczącego aranżacji obszaru dookoła domu. W takiej sytuacji proponujemy rysunki i wizualizacje, które ułatwiają wyobrażenie sobie przyszłego ogrodu czy terenu zieleni. Czyli możecie Państwo wymagać, aby projektowanie ogrodu poprzedzone było wysłuchaniem szczegółowych instrukcji, ale jeśli wolicie zdać się, częściowo lub całkowicie, na rozwiązania wymyślone przez nas, również istnieje taka możliwość.



 

Kiedy etap polegający na dokonaniu wstępnych decyzji związanych z wyglądem ogrodu dobiegnie końca, wówczas przychodzi czas na wykonanie projektu koncepcyjnego. Jest to rzut terenu z góry, uwzględniający ustalenia związane z rozplanowaniem i rodzajem wszystkich elementów ogrodu. Od Klienta zależy czy ma powstać jedna czy więcej koncepcji, co jednak wpływa na cenę. Dopiero po wybraniu i zaakceptowaniu jednej z nich tworzony jest projekt wykonawczy. Natomiast w niektórych przypadkach można poprzestać na przygotowaniu koncepcji ogrodu. Dotyczy to sytuacji, w których mamy do czynienia z mniejszymi i niezbyt skomplikowanymi realizacjami. Wszystko zależy od potrzeb Klienta i może podjąć decyzję, że nie chce, aby sporządzany był projekt techniczny, co zmniejsza koszt całej usługi. Zawsze ustalamy to już na samym początku współpracy. Projekt koncepcyjny zagospodarowania ogrodu uwzględnia ukształtowanie terenu oraz rozmieszczenie ścieżek, podjazdów, trawników, roślin, elementów małej architektury, a także wszystkich innych, które interesują Klienta. Jeśli nie zamawia on już projektu wykonawczego, wówczas warto zdecydować się na wspomniane już wizualizacje, dzięki którym łatwiej wyobrazić sobie jak ostatecznie będzie prezentował się gotowy ogród.

Projekt właściwy powinien zawierać plany dotyczące niezbędnych prac ziemnych, wykonania instalacji nawadniającej, oświetlenia, nawierzchni oraz obiektów małej architektury, z uwzględnieniem konkretnych wymiarów, lokalizacji oraz materiałów. Niezwykle ważne jest ujęcie ilości, gatunków i odmian roślin, które zostaną posadzone w ogrodzie. Właściwe określenie oraz zlokalizowanie wymienionych elementów na rzucie zagospodarowania terenu, pozwala później na sprawną realizację prac dotyczących zakładania ogrodu. Oprócz informacji technicznych, projekt właściwy zawiera też opis z instrukcjami związanymi ze sposobem i kolejnością przeprowadzania wszystkich prac. Nie powinno być również żadnych niespodzianek jeśli chodzi o koszty tego typu działań, bo do każdego projektu wykonawczego dołączony jest wstępny kosztorys.


Przygotowanie całej dokumentacji zajmuje nam od kilkunastu dni do paru tygodni, w zależności od powierzchni danej przestrzeni oraz od tego, jak wiele szczegółów trzeba wziąć pod uwagę. Projekty ogrodów sporządzamy z wykorzystaniem rysunku odręcznego lub programu komputerowego. Wszystkie osoby mieszkające w Łomiankach lub okolicy, które szukają architekta krajobrazu, zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą firmą, w celu ustalenia kiedy jej przedstawiciel powinien zjawić się u Państwa. Projektowanie ogrodów czy terenów zielonych, to ważny i pasjonujący element naszej działalności, ale bardzo chętnie zajmujemy się również późniejszą realizacją wszelkich niezbędnych prac związanych z ich zakładaniem. Z kolei osoby, które mają już ogród, ale chcą w nim zainstalować na przykład system nawadniający czy oświetlenie, mogą zamówić u nas dokumentację dotyczącą samej instalacji. Oczywiście chętnie wprowadzimy go następnie w życie.

Projektowanie zieleni dla osób prywatnych, ale również rozmaitych przedsiębiorstw, wspólnot mieszkaniowych, urzędów i instytucji może być naprawdę fascynujące, tym bardziej, że każde spotkanie z Klientem oznacza nową przygodę, jeśli chodzi o planowanie przyszłego wyglądu ogrodu. Zapraszamy Państwa do wspólnego jej przeżywania – będzie to dla nas naprawdę ogromna radość!

Zapraszam serdecznie