Pielęgnacja ogrodów

 
 

Utrzymanie ogrodu czy terenu zielonego w dobrym stanie, wiąże się z koniecznością przeprowadzania określonych prac pielęgnacyjno-porządkowych. Cześć z nich stanowią czynności, które powinny być wykonywane regularnie przez większą część roku, inne to zabiegi sezonowe. Należy zdawać sobie z tego sprawę już na etapie zakładania ogrodu. Trzeba o niego dbać, w przeciwnym razie w końcu po przyjemnym i estetycznym miejscu pozostanie tylko wspomnienie. Bez wątpienia każdej osobie, która posiada ogród zależy na tym, aby był piękny, jednak nie zawsze może poświęcić na to wystarczającą ilość czasu. Na szczęście wystarczy skontaktować się z firmą świadczącą usługi ogrodnicze, w tym również prace pielęgnacyjne. Serdecznie polecamy Państwu naszą ofertę, gdyż wszelkie powierzone nam zadania wykonujemy solidnie, rzetelnie i niedrogo. 

Działania związane z pielęgnacją oraz porządkowaniem powinny dotyczyć wszystkich elementów ogrodu lub terenu zieleni, bo tylko w ten sposób można uzyskać atrakcyjny efekt ogólny. Obszarem, który wymaga wyjątkowo częstej uwagi jest murawa. Na czym polega pielęgnacja trawnika? Przede wszystkim trzeba dość często korzystać z kosiarki, ale bardzo istotne jest również to, aby wykonać cały komplet czynności. Pierwszy etap to koszenie trawy, po którym powinno nastąpić jej zebranie i w końcu wywiezienie. Należy również usuwać opadnięte liście. W tym celu wykonuje się grabienie, ale służy ono również pozbywaniu się wyschniętej trawy, która tworzy zbite źdźbła. Poza tym należy pamiętać o takich zabiegach jak aeracja i wertykulacja trawnika, co przyczynia się do rozluźniania gleby oraz osiągania lepszych wyników, jeśli chodzi o krzewienie się trawy.

Właściwe dbanie o rośliny wiąże się z wykonywaniem szeregu czynności, do których należy między innymi przycinanie drzew (alpinistyczne lub z podnośnika koszowego), krzewów czy żywopłotów. W niektórych przypadkach służy to odnowie, w innych formowaniu kształtu. Ponadto dzięki kontrolowaniu rozrostu unika się zagłuszania gatunków roślin o słabszym wzroście przez te mocniejsze. Podcinanie drzew czy krzewów oraz przerzedzanie ich gałęzi umożliwia docieranie światła do większej ilości pędów i dzięki temu pobudzone zostaje kwitnienie. W końcu istnieje również przycinanie sanitarne, które polega na usuwaniu chorych oraz martwych pędów. Oczywiście następnie należy zebrać i wywieźć wszystkie obcięte gałęzie. Zdarza się również tak, że konieczna okazuje wycinka drzew. Wymaga ona zastosowania przeznaczonych do tego narzędzi, a także posiadania pewnej wprawy i umiejętności.


Stosowanie doglebowych lub dolistnych środków ochrony roślin czy nawożenie trawnika wiosną, to kolejne elementy dbania o zieleń wokół domu. Pielęgnacja ogrodów polega również na usuwaniu chwastów, co dotyczy nie tylko obszarów, w których posadzone są rośliny, ale także kostki brukowej. Poza tym raz na jakiś czas potrzebuje ona wymycia i konserwacji. Jeśli na bruku znajdują się brudne lub tłuste plamy, niezbędne jest użycie specjalnych środków czyszczących. Mycia i konserwacji wymagają też elewacje oraz tarasy z drewna egzotycznego. Bywa, że w przypadku nawierzchni żwirowych konieczne jest dokonanie drobnych napraw, które polegają na uzupełnieniu żwiru, wyrównaniu go oraz zwałowaniu. Zimą z kolei chodniki, ścieżki, podjazdy i trawniki powinny być odśnieżane. Kiedy nadejdą mrozy szczególnej opieki wymagają również oczka wodne, w których żyją ryby. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć je przed zamarznięciem. Z kolei podczas cieplejszych miesięcy nie można zapominać o czyszczeniu tego typu zbiorników wodnych. Natomiast jeszcze lepiej zlecić to naszej firmie, podobnie jak wszystkie inne wymienione wyżej prace. Całoroczne dbanie o ogród wymaga wykonywania różnego rodzaju czynności w odpowiednich momentach. Możemy się tym zająć, a wówczas nie będziecie musieli Państwo martwić się o to, czy uda się Wam zrobić wszystko jak należy. Działamy na terenie Łomianiek i w okolicach – czekamy na Państwa wiadomość, dotyczącą konieczności wykonania usług porządkowych w ogrodzie. Chętnie zajmiemy się takimi sprawami, jak porady ogrodnicze, ocena kondycji roślin, badania gleby, sadzenie drzew, nawożenie trawnika jesienią itp. Przyjmujemy zlecenia od osób prywatnych, ale także przedsiębiorstw, wspólnot mieszkaniowych, urzędów i instytucji poszukujących firmy, która dobrze wie co oznacza profesjonalna pielęgnacja zieleni.

Zapraszam serdecznie